╗ Pridaj medzi obż˙benÚ   ╗ Hlavnß Strßnka

Prihlßsenie
Meno: 
Heslo:


NovÚ firmy
 
Najviac hżadanÚ vřrazy
 

Inzercia


gpz

Dodato─Źn├ę zateplenie domu
 
PridanÚ: 02.07.2013 VytlaŔiŁ Ŕlßnok
 
Zatep─żovanie domu na prv├Ż poh─żad nie je ┼żiadna veda. Vo v┼íeobecnosti prevl├ída n├ízor, ┼że zateplenie si ka┼żd├Ż ┼íikovn├Ż dom├íci majster m├┤┼że spravi┼ą aj s├ím. A ┼że m├┤┼że aj dokonca u┼íetri┼ą, ak pri n├íkupe skombinuje najlacnej┼íie komponenty viacer├Żch v├Żrobcov. Opak je v┼íak pravdou....
 
 

Pozri tie┼ż: www.dracie-zily.sk : stránka zameraná na zdravšie a bezpe─Źnejšie bývanie  


Dodato─Źn├ę zateplenie domuZatep─żovanie domu na prvý poh─żad nie je ┼żiadna veda. Vo všeobecnosti prevláda názor, ┼że zateplenie si ka┼żdý šikovný domáci majster mô┼że spravi┼ą aj sám. A ┼że mô┼że aj dokonca ušetri┼ą, ak pri nákupe skombinuje najlacnejšie komponenty viacerých výrobcov. Opak je však pravdou.
Kvalita materiálov jednotlivých výrobcov, ako aj technológia ich výroby sa líšia, a odlišujú sa i montá┼żne a aplika─Źné postupy. Ale ani výber jednotlivých zlo┼żiek s najlepšími parametrami nezaru─Źuje, ┼że systém bude plni┼ą svoju úlohu v najvyššej miere. Ka┼żdý výrobca toti┼ż berie do úvahy osobitosti jednotlivých komponentov a zosúla─Ćuje ich tak, aby maximálny výsledný efekt dosahoval zatep─żovací systém ako celok. Práve preto preva┼żná vä─Źšina výrobcov ponúka svojim zákazníkom navyše i rad ─Ćalších bezplatných slu┼żieb - okrem samotného výrobku získajú aj poradenstvo: ako a ─Źím zatepli┼ą ur─Źitý typ domu, cenovú kalkuláciu, školenie pracovníkov stavebných i montá┼żnych firiem a doh─żad na konkrétnej stavbe.

Základné po┼żiadavky pod─ża predpisov EÚ:
– mechanická odolnos┼ą a stabilita
– po┼żiarna bezpe─Źnos┼ą
– hygiena, ochrana zdravia a ┼żivotného prostredia
– bezpe─Źnos┼ą pri pou┼żití
– ochrana proti hluku
– úspora energie a tepelná ochrana.Výber zatep─żovacieho systému
V našich podmienkach po┼żiadavkám na zateplenie rodinného domu plne vyhovuje kontaktný zatep─żovací systém z polystyrénových platní alebo platní z minerálnej vlny, ktoré pripev┼łujeme na fasádu lepením a rozpernými kotvami (hmo┼żdinkami). Povrchová úprava pozostáva z vrstvy   vystu┼żcovacej omietky (spevnenej sklovláknitou mrie┼żkou) a z finálnej tenkovrstvej omietky.

Zatep─żovací systém je pomerne ve─żká investícia, ktorá by sa svojím významom dala prirovna┼ą napríklad k streche domu, a zateplenie by malo slú┼żi┼ą roky bez nepríjemných problémov. Preto je vhodné prenecha┼ą túto prácu odbornej firme, ktorá má na tieto práce certifikát.

─îi sa u┼ż rozhodneme realizova┼ą zateplenie svojpomocne, alebo prostredníctvom firmy, je kvôli kontrole a osobnej istote vhodné oboznámi┼ą sa s pracovným postupom. V oboch prípadoch sa oplatí vyu┼żi┼ą ponuku predajcov zatep─żovacích systémov na poradenstvo, prípadne návrh projektu, ako i na výkon odborného doh─żadu.


Odporú─Źané náradie
Kvalita vykonaných prác je závislá aj od druhu pou┼żitého náradia. Preto na jej realizáciu pou┼żívame iba kvalitné náradie: nehrdzavejúce nádoby na miešanie, murárske hladidlo a ly┼żicu z nehrdzavejúcej ocele, špirálový mieša─Ź, elektrickú v┼Ľta─Źku, no┼żík na rezanie sie┼ąoviny, pílku a brúsny papier na polystyrén, vodováhu, štetku, filcový val─Źek, plastové hladidlo, vyrovnávaciu latu 2 m dlhú, olovnicu.Obmedzenia pri realizácii

Kontaktné zatep─żovacie systémy mo┼żno vo všeobecnosti realizova┼ą do teploty + 5 ºC (do komponentov nesmieme primiešava┼ą akéko─żvek chemické prísady proti zamrznutiu). Pri práci preká┼ża aj silný vietor a dá┼ż─Ć, ale aj intenzívne slne─Źné ┼żiarenie. Tieto faktory vplývajú na nerovnorodé vysychanie jednotlivých vrstiev systému. Na povrchovú úpravu nepou┼żívame tenkovrstvé omietky tmavých farebných odtie┼łov, ktorých stupe┼ł svetlosti je menší ako 25.


Prípravné práce a po┼żiadavky na podklad
Pri rekonštrukciách a dodato─Źnom zatep─żovaní budov musíme staré omietky preklepa┼ą, oduté ─Źasti a všetky vo─żne oddelite─żné ─Źasti muriva odstránime a stenu zreparujeme. Odchýlky od roviny vä─Źšie ako 5 mm pred za─Źatím prác opravíme vápenno-cementovou omietkou.

Klampiarske prvky musíme upravi┼ą pod─ża finálnej roviny fasády, ktorá bude predsadená oproti pôvodnej o hrúbku tepelnoizola─Źného systému. Prispôsobíme parapetné plechy, oplechovanie atiky a ríms, odsadíme od budovy strešné zvody, hromozvody a ostatné konštrukcie pripevnené na povrchu fasády.

Podklad pod zatep─żovací systém musí by┼ą suchý, pevný, zbavený ne─Źistôt. Preto po ukon─Źení uvedených prípravných prác plochu fasády oprášime, poometáme a napokon umyjeme, respektíve opláchneme prúdom vody.

Pri novostavbách mô┼żeme izoláciu lepi┼ą priamo na nosné murivo bez predchádzajúceho omietnutia. Vtedy však skontrolujeme, ─Źi sú dôkladne vyplnené sty─Źné a lo┼żné škáry a prípadnú vyte─Źenú maltu odstránime.
 

Montá┼ż tepelnoizola─Źného systému

Zalo┼żenie sokla a prvého radu
Na vyschnutý, vopred pripravený podklad pripevníme rozperkami (hmo┼żdinkami) a skrutkami do dreva soklový hliníkový profil alebo hob─żovanú latu, ktoré pod─ża vodováhy vyrovnáme do vodorovnej polohy.

 

Spôsob zakladania bez soklovej lišty – „na latu“   Spôsob zalo┼żenia tepelnoizola─Źného materiálu do soklového profilu

Ak pou┼żijeme hliníkový soklový profil, nanesieme na zadnú stranu polystyrénových dosák rozmiešanú lepiacu maltu a dosky ukladáme priamo do profilu. Po obvode dosky nanášame pás lepiacej malty hrubý asi 2 – 3 cm a široký asi 6 – 8 cm. Do stredu dosky umiestnime na troch miestach maltové ter─Źe. Ke─Ć dosku prilo┼żíme na stenu a pritla─Źíme, vznikne lepený spoj na asi 30 – 50 % plochy. Osadenie ka┼żdej dosky prekontrolujeme vodováhou. Nerovnosti pod soklovým profilom vyplníme dištan─Źnými podlo┼żkami a priestor medzi soklovou lištou a stenou zatrieme lepiacou maltou.


 
Soklová lišta musí by┼ą vo vodorovnej polohe.   Soklovú lištu upev┼łujeme na stenu zat─║kacími rozperkami.

Ak zakladáme sokel pomocou hob─żovanej laty, postupujeme nasledovne: Pripravíme si pásy sklovláknitej mrie┼żky asi 40 cm široké. Na stenu, tesne nad provizórne pripevnenú vodorovnú latu, nanesieme vrstvu lepiacej malty, do ktorej natla─Źíme sklovláknitú mrie┼żku. Mrie┼żku ukladáme tak, ┼że zo 40 cm šírky lepíme na stenu pás široký asi 15 cm a 25 cm necháme vo─żne visie┼ą pod latou. Na zadnú stranu polystyrénovej platne nanesieme po obvode a do strednej ─Źasti lepiacu maltu a plat┼łu prilepíme tesne nad vodiacu latu. Po zaschnutí platne pre─Źnievajúcu mrie┼żku pretiahneme okolo jej spodnej hrany a zamaltujeme ju vopred nanesenou lepiacou maltou.

Obr.: Na izoláciu z minerálnej vlny nanášame lepidlo celoplošne.

Vhodnejší je však prvý spôsob so soklovou lištou, ktorá zárove┼ł vytvára odkvapový nos na vodu stekajúcu po fasáde.

Šírka soklového profilu závisí od hrúbky polystyrénu. Obvykle pou┼żívame šírku profilu o 3 mm vä─Źšiu, ne┼ż je hrúbka polystyrénu.

 
Na rohoch budovy platne preväzujeme.   Škáry medzi izola─Źnými doskami nesmú korešpondova┼ą so škárami a trhlinami v podklade, ani s rozhraniami rozli─Źných materiálov.
 
Kladenie tepelnoizola─Źných polystyrénových platní
Po ulo┼żení spodného radu polystyrénových platní pokra─Źujeme v kladení ─Ćalších platní na väzbu smerom hore. Dôsledne dodr┼żiavame predpísané detaily – na ka┼żdom vo─żnom konci dosák, t.j. pod parapetným plechom na vo─żnom náro┼żí budovy, ─Źi na sokloch, podkladáme pod platne pás mrie┼żky, ktorým hrany dosák dodato─Źne obalíme. Ulo┼żenie ka┼żdej platne kontrolujeme vodováhou, zvislos┼ą olovnicou, rovinnos┼ą ulo┼żenia zasa dvojmetrovou hliníkovou latou.

Obr.: Na obvod dosky nanesieme pás lepiacej malty a do stredu tri ter─Źe.

 

Poistné kotvenie
Po prilepení platní na fasádu, a ke─Ć je lepiaca malta u┼ż dokonale zatvrdnutá (minimálne 24 hodín), ich ešte dodato─Źne poistíme upev┼łovacími rozpernými kotvami. Na jednu plat┼łu dávame po 2 – 3 ks rozperných kotiev, t.j. na 1 m² je spotreba 4 – 6 ks. Po─Źet rozperných kotiev na 1 m² sa stanovuje pod─ża polohy plochy na objekte (náro┼żia, výška miesta, plocha v strede steny a pod.). Na okrajoch a mimoriadne exponovaných miestach sa ich po─Źet mô┼że zvýši┼ą a┼ż na 5 ks na meter d─║┼żky. Hlava rozpernej kotvy má by┼ą zapustená asi 2 mm do polystyrénovej platne, pri─Źom jej telo musí by┼ą ukotvené v nosnej ─Źasti muriva. V betóne a v murive z pálených tehál v h─║bke minimálne 35 mm, v dierovaných tehlách minimálne 55 mm a v pórobetónových tvárniciach minimálne 75 mm. Otvory do dierovaných tehál a pórobetónu v┼Ľtame bez príklepu!


Brúsenie platní
Po dokonalom zatuhnutí lepiacej malty (1 – 2 dni) fasády prebrúsime, aby sme vytvorili dokonale rovinnú plochu, odstránili drobné výstupky a nerovnosti. Brúseniu venujeme patri─Źnú pozornos┼ą, preto┼że ostatné úkony u┼ż všetky prípadné nerovnosti neodstránia, ale iba skopírujú.

Platne brúsime špeciálnym hoblíkom a rovinnos┼ą brúsenia kontrolujeme dvojmetrovou hliníkovou latou. Pri brúsení platní na náro┼żiach si tie┼ż pomáhame vodiacou latou. Po vybrúsení musíme dokonale poometa┼ą a o─Źisti┼ą celú plochu od zvyškov polystyrénu.


Vystu┼żovacia vrstva
Na vybrúsenom povrchu tepelnoizola─Źných dosák nanesieme vystu┼żovaciu vrstvu – asi 2 mm zamiešanej armovacej malty. Vopred si pripravíme pásy sklovláknitej mrie┼żky dlhé asi 3 – 5 m – aby sa s nimi dalo ─żahšie manipulova┼ą. Na ─Źerstvo nanesenú maltu ukladáme   vystu┼żovaciu sklennú mrie┼żku, ktorú do nej okam┼żite vtlá─Źame a zahladzujeme antikorovým hladidlom. Jednotlivé kusy mrie┼żky spájame vzájomne s presahom 10 cm. Všetky vo─żne prístupné hrany a rohy (náro┼żia, ostenia a pod.) zabezpe─Źíme rohovým profilom s vystu┼żovacou mrie┼żkou.

Po zahladení a stiahnutí prebyto─Źnej armovacej malty je hrúbka  vystu┼żovacej vrstvy asi 2 – 4 mm, minimálne však 2 mm. Pri realizácii dbáme na to, aby všetky plochy izolantu boli dokonale obalené mrie┼żkou ulo┼żenou v armovacej malte.


 
Rozmery zat─║kacích rozperných kotiev (hmo┼żdiniek) musíme prispôsobi┼ą hrúbke izolantu a kvalite podkladového materiálu.   Po vytvrdnutí lepiacej malty skontrolujeme dvojmetrovou hliníkovou latou rovinnos┼ą platní a pod─ża potreby ich povrch prebrúsime špeciálnym hoblíkom.

Okolo okenného otvoru najprv obalíme mrie┼żkou plochy ostenia, potom plochy nadpra┼żia okenného otvoru a nakoniec na rovinu fasády (na roh okenného otvoru) ešte pod uhlom 45 stup┼łov ulo┼żíme pás mrie┼żky dlhý asi 30 cm a široký 20 cm.

Presah sie┼ąoviny za roh má by┼ą min. 20 cm. Na hrany ostenia pou┼żívame rohové profily s integrovanou mrie┼żkou, ktoré umo┼ż┼łujú vytvára┼ą kvalitné detaily.


Spevnenie vystu┼żovacej vrstvy
Na obzvláš┼ą exponovaných miestach fasády (sokle, fasáda do výšky prvého nadzemného podla┼żia, okolie okien, náro┼żia na prízemí a pod.) je vhodné vytvori┼ą vystu┼żovaciu vrstvu z pevnejšej mrie┼żky (napríklad Panzergewebe), alebo dvojnásobne ulo┼żíme be┼żnú sklovláknitú mrie┼żku. V tomto prípade druhú vrstvu armovacej malty nanášame na zavädnutú, respektíve vyschnutú pôvodnú vystu┼żovaciu vrstvu. Do druhej vrstvy malty opätovne ulo┼żíme sklenú mrie┼żku, zahladíme antikorovým hoblíkom a prebyto─Źnú maltu stiahneme.

 
Po zahladení a stiahnutí prebyto─Źnej armovacej malty je hrúbka vystu┼żovacej vrstvy asi 2 – 4 mm – minimálne však 2 mm.   Mrie┼żku zapracovávame do malty od stredu k okrajom.

Podkladový náter
Po dokonalom vyschnutí vystu┼żovacej vrstvy (spravidla minimálne 7 dní) z nej odstránime brúsnym papierom prípadné malé nerovnosti a nanesieme podkladový náter v príslušnom farebnom odtieni. Náter pred pou┼żitím dôkladne rozmiešame a nanášame ho štetkou alebo filcovým val─Źekom. Náter slú┼żi nielen na zní┼żenie nasiakavosti podkladu, ale aj na ─Źiasto─Źné zjednotenie farby podkladu s farbou povrchovej úpravy. Preto je dôle┼żité, aby sme dôkladne premiešali usadenú vrstvu pigmentov. Pred nanesením tenkovrstvej omietky musí by┼ą podkladový náter dokonale suchý.


 
Po dokonalom vysušení vystu┼żovacej vrstvy a skontrolovaní jej rovinnosti nanesieme na ┼łu vhodný podkladový náter.   Tenkovrstvé omietky nanášame na dokonale vyzretý podklad, ošetrený podkladovým náterom, ktorý tie┼ż musí by┼ą úplne vyschnutý.

Nanášanie tenkovrstvej omietky
Pred za─Źatím prác pozakrývame parapetné plechy, krepovanou lepiacou páskou zalepíme okenné rámy a okná prekryjeme plastikovou fóliou.

Ne┼ż za─Źneme omieta┼ą, skontrolujeme, ─Źi majú všetky vedrá rovnaké šar┼że. Okrem toho je vhodné zmieša┼ą hmotu zo všetkých vedier, prípadne upravi┼ą konzistenciu omietky, preto┼że rôzny podklad a poveternostné podmienky vy┼żadujú rôznu hustotu omietky. Správnu konzistenciu má omietka vtedy, ke─Ć pri na┼ąahovaní nepadá zo steny, dobre sa rozotiera, ale nesteká po podklade... Konzistenciu omietky mô┼żeme upravi┼ą pridaním malého mno┼żstva vody v rozmedzí od 0 do 0,5 litra vody na vedro, pri─Źom dávame pozor, aby sme omietku nepreriedili.

Rozmiešanú tenkovrstvú omietku nanášame na podklad antikorovým hladidlom v hrúbke rolujúcich z┼Ľn. Je dôle┼żité, aby sme finálnu úpravu povrchu robili na omietke rovnakej vlhkosti. Najvhodnejšie je preto také zlo┼żenie pracovnej ─Źaty, aby dvaja pracovníci omietku na┼ąahovali a tretí ju finálne upravoval. Na┼ąahovanie omietky robíme antikorovým hladidlom a finálnu úpravu plastovým hladidlom. Prácu neprerušujeme a┼ż do ukon─Źenia celej upravovanej plochy.

Ochranné krepové pásky na stykoch pri oknách odstra┼łujeme ihne─Ć po zahladení omietky. Prípadné zne─Źistenie odstra┼łujeme okam┼żite, preto┼że zaschnutá omietka sa vyzna─Źuje vysokou prídr┼żnos┼ąou k podkladu.


Pod─ża príru─Źky Poradca Weber-Terranova pripravil Dušan Brindza
Foto a kresby: Weber-Terranova a Radovan Tomeš
zdroj: urobsisam.sk


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
     SLOVENSKÝ  PROJEKT MERANÍ GEOPATOGÉNNYCH ZÓN a GEOANOMÁLIÍ


Geologicka-mapa-SR-FB

          Projekt meraní Geopatogénnych Zón (Geoanomálií) prebieha za ú─Źelom štatistického vyhodnocovania podielu negatívnych zón v obydliach na celom Slovensku. Postupne bude vytvorená mapa s vyhodnotením lokalít viac, alebo menej vhodných na bývanie z h─żadiska štatistického výskytu geoanomálií a geopatogénnych zón.  agentúra INGFOUR s.r.o. realizuje výjazdové merania Geopatogénnych Zón (Geoanomálií) pod vybranými obydliami na celom Slovensku.  Za ú─Źelom vyhodnotenia štatistického a geologického rozlo┼żenia geoanomálií pod obývanými oblas┼ąami. Zárove┼ł sa sleduje aj vplyv ur─Źitých architektonických prvkov obydlí, ktoré samy o sebe vedia ur─Źitým spôsobom eliminova┼ą  geoanomálie a GPZ.
           Zameraním geopatogénnych zón vo Vašom obydlí  zistíte aké opatrenia urobi┼ą, aby ste sa doma cítili naozaj dobre. Napríklad jednoduchou zmenou umiestnenia miest kde spíte alebo sa najdlhšie zdr┼żujete mimo geopatogénnych zón . Viac informácií: TU

 

Pozri tie┼ż:

Levandu─ża lekárska priamo od pestovate─żky: www.byvajme.sk/levandula 


 

 
 

Novinky emailom
Mßte zßujem dostßvaŁ do emailovej schrßnky novinky, informßcia Ŕlßnky z tohto portßlu?
Prihlßste sa!
Email:

TOP ponuky
HżadaŁ v ponukßch:
 

TOP Ŕlßnky
 
www.byvajme.sk® Hlavnß Strßnka | Kontakty | Registrßcia