╗ Pridaj medzi obż˙benÚ   ╗ Hlavnß Strßnka

Prihlßsenie
Meno: 
Heslo:


NovÚ firmy
 
Najviac hżadanÚ vřrazy
 

Inzercia


gpz

D├┤vody pre k├║renie drevom
 
PridanÚ: 03.10.2013 VytlaŔiŁ Ŕlßnok
 
ako spr├ívne a ekonomicky vykurova┼ą
 
 

Pozri tie┼ż: www.dracie-zily.sk : stránka zameraná na zdravšie a bezpe─Źnejšie bývanie  

Dôvody pre kúrenie drevom
 • ekologické spa─żovanie

 • Mno┼żstvo prijatého CO2 = mno┼żstvu vydaného CO2.

  Drevo neobsahuje zlú─Źeniny síry a ┼ąa┼żkých kovov:
  absolútne mno┼żstvo CO2 vylú─Źeného horením dreva je 40÷50-krát menšie ako pri spa─żovaní iných druhov palív

 • ekonomické kúrenie

 • spálenie 1 m3 suchého dreva = spáleniu 200 m3 plynu alebo 200 l ─żahkého vykurovacieho oleja 

  Ako správne a ekonomicky vykurova┼ą

        Všeobecne platí, ┼że z jedného kilogramu dreva pri vlhkosti do 20% získame 4 kWh energie. Pri ú─Źinnosti 80% zodpovedá výhrevnos┼ą 1 kg dreva 3,20 kWh. 

  1 kg dreva = 4 kWh energie

        Pre krb si vyberieme napríklad krbovú vlo┼żku s nominálnym výkonom 12 kW. Tento výrobcom udávaný údaj ur─Źuje "hodinový" výkon pri dávke paliva cca 4,3 kg a ú─Źinnosti spa─żovania 70%. Znamená to teda, ┼że pokia─ż chceme do vykurovaného priestoru doda┼ą 12 kW výkonu, musíme ka┼żdú hodinu prilo┼żi┼ą a spáli┼ą 4,3 kg paliva. Ale chce sa nám priklada┼ą ka┼żdú hodinu? Mnohí to robia "šikovnejšie" a do krbovej vlo┼żky nalo┼żia vä─Źšiu dávku paliva, ─Źasto ko─żko sa do nej vojde a k tomu ešte priškrtia prívod vzduchu. Ale výsledný efekt je iný ako by sme o─Źakávali, preto┼że takýmto spôsobom sa zní┼żi ú─Źinnos┼ą a kvalita spa─żovania, zvyšujú sa emisie a vidite─żným znakom toho je za─Źiernenie šamotovej výstelky ohniska a skla krbových dvierok. 

        Pri kachlovej peci s nominálnym výkonom ohniska napríklad 4 kW ide rovnako o hodinový výkon, ale ten sa dosiahne spálením len jednej vä─Źšej dávky paliva raz za 12 hodín. Teda výkon ohniska pri dávke paliva 15 kg a ú─Źinnosti spa─żovania cca 80% je 48 kW, z ─Źoho je zrejmé ┼że ohnisko kachlovej pece je omnoho výkonnejšie v porovnaní s ohniskom krbovej vlo┼żky. Vyprodukovaná energia je ulo┼żená do akumula─Źného jadra pece a postupne je odovzdávaná sálaním po─Źas 12 hodín vonkajším kachlicovým alebo omietaným pláš┼ąom pece do priestoru.

  Drevo ako ─Źistý prírodný produkt

  Kolobeh CO2

  Rastliny sú schopné prijíma┼ą slne─Źnú energiu a ulo┼żi┼ą ju. Pri fotosyntéze sa oxid uhli─Źitý CO2 a voda premie┼ła na organickú látku a ostáva uchovaná v dreve ako energia. Pri spa─żovaní sa táto energia znova uvo─ż┼łuje a vyu┼żíva sa ako teplo. Príjem CO2 pri raste dreva je rovnako ve─żký, ako mno┼żstvo uvo─żneného CO2 pri jeho spa─żovaní, t.j. drevo ako hmota je z h─żadiska obsahu CO2 neutrálne a tým neza┼ąa┼żuje ┼żivotné prostredie na rozdiel od fosílnych palív.

  Laik by mo┼żno povedal: "je jedno, akým drevom budem kúri┼ą, dôle┼żité je, ┼że horí a hreje."

  Nie je to však pravda.

        Rôzne dreviny disponujú rozdielnou výhrevnos┼ąou a horia rozli─Źným spôsobom. Všeobecne dávame prednos┼ą tvrdému drevu ako je dub, buk, jase┼ł, gaštan, ovocné dreviny. Horia krásnym plame┼łom a produkujú ve─ża ┼żeravých uhlíkov, ktoré akumulujú a dlho vy┼żarujú teplo. 

        Nech u┼ż vyberieme akéko─żvek drevo, malo by by┼ą dobre vysušené (podiel vody v suchom dreve dosahuje cca 20%). Vlhké drevo horí omnoho horšie, preto┼że ve─żká ─Źas┼ą energie je spotrebovaná práve na odparenie vody obsiahnutej v dreve. Horiace vlhké drevo produkuje ve─ża dymu (vysoký obsah dechtu), málo plame┼łov a spôsobuje zanášanie ohniska, skla krbovej vlo┼żky, kotla a komína. Teda kúrenie vlhkým drevom je menej ekologické. 

        Ak chceme, aby drevo dobre vyschlo, musíme gulatinu naštiepa┼ą na polienka a tie ulo┼żi┼ą na dobre vetranom mieste, ktoré je chránené pred da┼ż─Ćom. Drevo sa suší zhruba dva roky. ─îasom pod─ża váhy polien odhadneme stupe┼ł vyschnutia – ─Źím sú suchšie, tým sú ─żahšie. Zárove┼ł aj tón, ktorý vydávajú pri údere o seba je jasnejší. 

        Naj─Źastejšie odporú─Źané drevo je z buka, najmä preto, lebo tento strom je u nás rozšírený a má vysokú výhrevnos┼ą a ─Źo je dôle┼żité - rýchlo schne. Drevo musí by┼ą uskladnené pod prístreškom ihne─Ć po spílení, rozrezaní a naštiepaní, v opa─Źnom prípade ve─żmi rýchlo práchnivie a stráca výhrevnos┼ą.   Buk je sná─Ć najlepšie a najvýhrevnejšie drevo - palivo u nás. 1 m3 má asi o 40% vyššiu výhrevnos┼ą ako 1 m3 smreku. 

  Gaštan jedlý je príbuzný buku, jeho drevo je hustejšie a kvalitnejšie, je vhodné aj na výrobu dosiek, trámov, sudov a ide o kvalitné kurivo s vysokou výhrevnos┼ąou. 

  Dub je vynikajúce palivové drevo, ktoré však musí najskôr dva roky schnú┼ą – na rozdiel od ostatných drevín – neprikryté pod šírym nebom. Dá┼ż─Ć ho zbaví trieslovín, ktoré obsahuje. A┼ż potom je potrebné ho uskladni┼ą pod prístrešok na jeden a┼ż dva roky, aby vyschlo. Má asi 70% výhrevnosti buku. Dáva krátky plame┼ł, horí pozvo─żna, dlho udr┼żuje teplo. Je vhodnejší na vo─żné (otvorené) ohnisko ne┼ż do krbu (málo vzduchu). 

  Jablo┼ł horí pekným plame┼łom. Aj hruška a ─Źereš┼ła. Jablo┼ł a hruška majú asi 70 a┼ż 80% výhrevnosti bukového dreva a sú preto v tomto porovnate─żné s dubom. 

  ─îereš┼ła a slivka majú ešte o nie─Źo vyššiu výhrevnos┼ą. Slivka dáva dobre uhlie. Aj moruša má dobrú výhrevnos┼ą a je dobrým palivom. Agát horí dobre, ale uhlie rýchlo zhasína a zanecháva mnoho popolu. 

  Breza je listnatá drevina s mäkkým drevom. Má ve─żkú výhrevnos┼ą (ako dub), ale rýchlo horí; je pou┼żívaná k rozhoreniu oh┼ła. Je to výborné palivo, pomocou ve─żmi hor─żavej brezovej kôry mô┼żete zalo┼żi┼ą ohe┼ł i za da┼żdivého po─Źasia. 

  Platan má výhrevné drevo a dáva trvalý plame┼ł. 

  Ostatné mäkké dreviny, ako je lipa, v┼Ľba, gaštan ─Źi topo─ż, horia zle a majú slabú výhrevnos┼ą. 

  Ihli─Źnany uvol┼łujú mnoho tepla, ale rýchle horia, vystre─żujú ┼żhavé uhlíky, zanášajú komín. 

  ─Żudia, ktorí doteraz drevom ve─żmi nekúrili, majú zlý odhad, ko─żko dreva napr. pri vykurovaní rodinného domu za zimu spotrebujú. Je to asi šes┼ąnásobok objemu, aký pri skladovaní zaberie ─Źierne uhlie.

  Výhrevnos┼ą dreva

        Ak hodnotu 100 berieme do úvahy ako výhrevnos┼ą bukového dreva, stupnica výhrevnosti rozli─Źného dreva je nasledovná:

  Drevo listnatých stromov Drevo ihli─Źnatých stromov
  jase┼łové 144 borovicové ┼żivi─Źnaté 109
  agátové 105 borovicové oby─Źajné 70 - 80
  javorové 104 smrekovcové 80
  bukové 100 smrekové 75
  brezové 86 - 96 jed─żové 67
  dubové 85 - 94    
  lipové 68    
  jelšové 59 - 60    
  topo─żové 58 - 62    
  v┼Ľbové 68    
           

            zdroj: Ing. Miroslav Sádecký  www.krbypecekominy.sk/

   


  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
       SLOVENSKÝ  PROJEKT MERANÍ GEOPATOGÉNNYCH ZÓN a GEOANOMÁLIÍ


  Geologicka-mapa-SR-FB

            Projekt meraní Geopatogénnych Zón (Geoanomálií) prebieha za ú─Źelom štatistického vyhodnocovania podielu negatívnych zón v obydliach na celom Slovensku. Postupne bude vytvorená mapa s vyhodnotením lokalít viac, alebo menej vhodných na bývanie z h─żadiska štatistického výskytu geoanomálií a geopatogénnych zón.  agentúra INGFOUR s.r.o. realizuje výjazdové merania Geopatogénnych Zón (Geoanomálií) pod vybranými obydliami na celom Slovensku.  Za ú─Źelom vyhodnotenia štatistického a geologického rozlo┼żenia geoanomálií pod obývanými oblas┼ąami. Zárove┼ł sa sleduje aj vplyv ur─Źitých architektonických prvkov obydlí, ktoré samy o sebe vedia ur─Źitým spôsobom eliminova┼ą  geoanomálie a GPZ.
             Zameraním geopatogénnych zón vo Vašom obydlí  zistíte aké opatrenia urobi┼ą, aby ste sa doma cítili naozaj dobre. Napríklad jednoduchou zmenou umiestnenia miest kde spíte alebo sa najdlhšie zdr┼żujete mimo geopatogénnych zón . Viac informácií: TU

   

  Pozri tie┼ż:

  Levandu─ża lekárska priamo od pestovate─żky: www.byvajme.sk/levandula 


   

   

  Novinky emailom
  Mßte zßujem dostßvaŁ do emailovej schrßnky novinky, informßcia Ŕlßnky z tohto portßlu?
  Prihlßste sa!
  Email:

  TOP ponuky
  HżadaŁ v ponukßch:
   

  TOP Ŕlßnky
   
  www.byvajme.sk® Hlavnß Strßnka | Kontakty | Registrßcia