╗ Pridaj medzi obż˙benÚ   ╗ Hlavnß Strßnka

Prihlßsenie
Meno: 
Heslo:


NovÚ firmy
 
Najviac hżadanÚ vřrazy
 

Inzercia


gpz

Vlhkos┼ą v byte a ─Źo s ┼łou
 
PridanÚ: 05.08.2014 VytlaŔiŁ Ŕlßnok
 
Mo┼żno sa v├ím bude zda┼ą, ┼że v ─Źasti m├┤jho ─Źl├ínku je skryt├í ir├│nia, ale nie je to ni─Ź in├ę len otvorenie st├íle sa rozm├íhaj├║ceho probl├ęmu nadmernej vlhkosti v na┼íich bytoch.... Ing. Igor Kadlec, Technick├Ż sk├║┼íobn├Ż ├║stav Pie┼í┼ąany,
 

Vlhkos┼ą v byte ─Źo s ┼łou.

 

Mo┼żno sa vám bude zda┼ą, ┼że v ─Źasti môjho ─Źlánku je skrytá irónia, ale nie je to ni─Ź iné len otvorenie stále sa rozmáhajúceho problému nadmernej vlhkosti v našich bytoch. Môj názor zhrnutý v ─Źlánku je spracovaný na základe vlastných skúseností z odborných meraní tepelnoizola─Źných vlastností obývaných stavieb a hlavne bytov v bytových domoch.

Jedným z kritérií dobrej vnútornej pohody v našom byte pre ─żudský organizmus je zlo┼żenie vzduchu, ktorý si sami regulujeme. Áno sami.

V jednom mojom ─Źlánku (Hurá ideme zatepli┼ą) som písal o rovnováhe teploty, vlhkosti a o prúdení vzduchu v našich príbytkoch. Je správne, ┼że chceme šetri┼ą energie a zateplíme si náš dom, byt. Vymeníme okná. Naše byty nie sú kancelárie, ani výrobné haly. Trávime v našich bytoch mo┼żno polovicu nášho ┼żivota. V našich bytoch varíme, perieme teda aj sušíme prádlo. Sprchujeme sa, dýchame. Ve─ża bytov má nefunk─Źné odsávanie z kúpe─żní, kuchý┼ł. Ak zistíme, ┼że sa nám za─Źínajú tvori┼ą na niektorých ─Źastiach konštrukcie bytov plesne, hrom┼żíme na správcov bytov. U┼żívame náš byt správne?

Pri jednom z meraní som nameral vo vnútri bytu 70% vlhkos┼ą pri teplote 21°C. Vonku bola v tom ─Źase 80% vlhkos┼ą a 3°C. Po otvorení okien a intenzívneho vetrania vlhkos┼ą v byte klesla v krátkom ─Źase na 50%.  Nechcem v tomto ─Źlánku opisova┼ą ako pomô┼że aj vysoká vonkajšia vlhkos┼ą pri nízkej teplote ke─Ć ju „pustíme“ do nášho bytu. V ─Ćalšom byte asi na 60 metrov štvorcových ┼żijú štyria dospelí ─żudia a vä─Źší pes. Náš psík, alebo iné domáce zvieratká sú zatvorené skoro celý de┼ł v byte. Aj to sú zdroje tepla a vlhkosti, ale aj konzumenti kyslíka. Nefunk─Źný odsáva─Ź pár a nefunk─Źné odsávanie z kúpe─żne nám zvýši vlhkos┼ą v byte. Ráno otvoríme okná vyvetráme. V popolud┼łajších hodinách prichádzame z práce, zo školy... Ke─Ć┼że v zimnom období je vonku chladno a my prídeme do „tepla“, zdá sa nám nelogické vetra┼ą. V domácom prostredí za─Źneme vari┼ą, pra┼ą, konzumova┼ą teplú stravu, suši┼ą prádlo, sprchova┼ą sa. Oddychova┼ą pri televízii, internete, ─Źasopise... Tak nás nenapadne vetra┼ą, ve─Ć sme v tom prostredí u┼ż nieko─żko hodín a organizmus si „zvykol“ na vnútornú klímu. Mikroorganizmy (plesne) si nájdu to najchladnejšie miesto (naj─Źastejšie okná a nedostato─Źne zateplený vonkajší pláš┼ą) v našom byte a pri zvýšenej vlhkosti, teplote a nedostato─Źnom prúdení vzduchu majú ideálne podmienky na mno┼żenie. Týmto ne┼żelaným stavom vnútorného prostredia nášho bytu mô┼żeme ─żahko predchádza┼ą napríklad monitorovaním (meranie teploty a vlhkosti) našich bytových priestorov.  Nameraná vnútorná vlhkos┼ą 60% nemá také isté zlo┼żenie ako taká istá hodnota vlhkosti vo vonkajšom prostredí.

V závislosti od vnútornej teploty vzduchu a vlhkosti vnútorného vzduchu v miestnosti ur─Źíme kritickú povrchovú teplotu na vznik plesní (dolu uvedená tabu─żka). Všimnime si, ┼że pri vlhkosti 70% v našom byte je to len asi 2°C rozdiel medzi vnútornou teplotou a kritickou povrchovou teplotou pre vznik ples┼łových polí.

Nerovnováha a zlo┼żenie vzduchu v domácom prostredí mô┼że ma┼ą za následok rôzne zdravotné ┼ąa┼żkosti.

 

Tabu─żka pod─ża normy STN 73 0540-3.

Teplota vnútorného vzduchu

Kritická povrchová teplota [°C]

na vznik plesní pri relatívnej vlhkosti vzduchu [%]

 

[°C]

40%

50%

60%

70%

20

9,2

12,6

15,4

17,9

21

10,1

13,6

16,4

18,8

22

11,1

14,5

17,4

19,8

23

12,0

15,5

18,3

20,8

24

12,9

16,4

19,3

21,8

 

 

Ing. Igor Kadlec, TSU Pieš┼ąany                                                                 

Technický skúšobný ústav Pieš┼ąany, Krajinská cesta 9, 921 01 Pieš┼ąany

Internet: www.tsu.sk

 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   SLOVENSKÝ   PROJEKT MERANÍ GEOPATOGÉNNYCH ZÓN a GEOANOMÁLIÍ  

Geologicka-mapa-SR-FB

          Projekt meraní Geopatogénnych Zón (Geoanomálií) prebieha za ú─Źelom štatistického vyhodnocovania podielu negatívnych zón v obydliach na celom Slovensku. Postupne bude vytvorená mapa s vyhodnotením lokalít viac, alebo menej vhodných na bývanie z h─żadiska štatistického výskytu geoanomálií a geopatogénnych zón.  agentúra INGFOUR s.r.o. realizuje výjazdové merania Geopatogénnych Zón (Geoanomálií) pod vybranými obydliami na celom Slovensku.  Za ú─Źelom vyhodnotenia štatistického a geologického rozlo┼żenia geoanomálií pod obývanými oblas┼ąami. Zárove┼ł sa sleduje aj vplyv ur─Źitých architektonických prvkov obydlí, ktoré samy o sebe vedia ur─Źitým spôsobom eliminova┼ą  geoanomálie a GPZ.
          
Zameraním geopatogénnych zón vo Vašom obydlí  zistíte aké opatrenia urobi┼ą, aby ste sa doma cítili naozaj dobre. Napríklad jednoduchou zmenou umiestnenia miest kde spíte alebo sa najdlhšie zdr┼żujete mimo geopatogénnych zón . Viac informácií: TU

 

Pozri tie┼ż:

Levandu─ża lekárska priamo od pestovate─żky: www.byvajme.sk/levandula  

 

 

 

Novinky emailom
Mßte zßujem dostßvaŁ do emailovej schrßnky novinky, informßcia Ŕlßnky z tohto portßlu?
Prihlßste sa!
Email:

TOP ponuky
HżadaŁ v ponukßch:
 

TOP Ŕlßnky
 
www.byvajme.sk® Hlavnß Strßnka | Kontakty | Registrßcia