╗ Pridaj medzi obż˙benÚ   ╗ Hlavnß Strßnka

Prihlßsenie
Meno: 
Heslo:


NovÚ firmy
 
Najviac hżadanÚ vřrazy
 

Inzercia


gpz

Chcete si adoptova┼ą ps├şka a neviete ako na to?
 
PridanÚ: 17.05.2015 VytlaŔiŁ Ŕlßnok
 
├Ütulok opusten├Żch zvierat Ko┼íice ├Ünia vz├íjomnej pomoci ─żud├ş a psov (U.V.P) je neziskov├í organiz├ícia, ktor├í vznikla v roku 2001 v Ko┼íiciach na v├Żchode Slovenska ...viac inform├íci├ş >>
 

Útulok v Košiciach

14.03.2009

Stredisko vzájomnej pomoci ─żudí a zvierat

Na 3-hektárovom schátranom pozemku bývalého Pomocného ro─żníckeho hospodárstva Haniska v sú─Źasnosti patriacom mestu Košice v katastri ┼Żeleziarne Košice-Šaca vyrastie stredisko, ktoré pomô┼że ─żu─Ćom i zvieratám.

31.10.2008

Práce na útulku

Neš┼ąastím sveta je to, ┼że nikto na zemi nedoká┼że zachráni┼ą ka┼żdého, kto pomoc potrebuje. Ale tým, ktorým sa pomôc┼ą dá, by sme spolo─Źnými silami mali poda┼ą pomocnú ruku. Práca na útulku, to nie je len k┼Ľmenie a ─Źistenie. Aby bol chod útulku zabezpe─Źený, je nevyhnutné mno┼żstvo ─Ćalších ─Źinností. Fotografie vyjadrujú len niektoré...

14.03.2009

Dobrovo─żné brigády na útulku a stredisku

Brigádne mô┼żete pomôc┼ą po celý rok, hlavne cez víkendy. V zimnom období nám mô┼żete pomôc┼ą hlavne rúbaním palivového dreva, ktoré sa pou┼żíva do kotlov na prípravu potravy pre zvieratá, opravami kotercov. Od jari do jesene uvítame pomoc aj na Stredisku. Toho roku ( r.2009 ) budeme pokra─Źova┼ą s oplotením areálu...

Chronológia

Zarasten├ę smetisko
V├Żbe┼żisko
Sklad krmiva, lie─Źiv, materi├ílu
┼áte┼łacia ┼ík├┤lka

Rok 2000

Do roku 2000 v Košiciach s 250 000 obyvate─żmi a nikdy neexistoval útulok pre zvieratá. Len akési pochybné odchytové miesta, ktoré sú kvôli škandálom presúvané. Snaha o vybudovanie skuto─Źného útulku v┼żdy stroskotala kvôli rôznym problémom. Neuspelo ani ob─Źianske zdru┼żenie Sloboda zvierat, ani finan─Źne podporované fyzické a právnické osoby, ani samotné mesto.
Dvaja mladí ─żudia za─Źínajú intenzívne obiehanie všetkých inštitúcií, ktoré majú vo svojej kompetencii rozhodova┼ą a pomôc┼ą v otázkach realizácie útulku. Odozva inštitúcií je neutrálna alebo negatívna. Vä─Źšina opýtaných san a zanietencov pozerá ako na bláznov. Okrem vedenia Útvaru hlavného architekta mesta Košice (hl.arch. Murko, Ing. Bohušová, Ing. Vl─Źková.). Odtia─ż i prišla prvá pomocná ruka vtedy v podobe odborných rád.

Rok 2001

Trojica mladých dobrovo─żníkov zakladá neziskové ob─Źianske zdru┼żenie Únia vzájomnej pomoci ─żudí a psov (U.V.P). Ich ─Źinnos┼ą sa rozde─żuje na 2 hlavné smery: jeden vychádza z predchádzajúcich aktivít a tým bola starostlivos┼ą o opustené zvieratá v domácich podmienkach, výcvik psov pre verejnos┼ą, výcvik záchranárskych psov.
Druhý je zameraný na h─żadanie vhodnej lokality pre útulok. Tu nastáva vá┼żny problém: roz─żahlos┼ą mesta Košice a rozdelenie na viac ne┼ż 20 mestských ─Źastí spôsobuje, ┼że kompetentní nechcú pristúpi┼ą na vybudovanie útulku práve v ich mestskej ─Źasti.
Do h─żadania sú zapojené realitky, rôzne fyzické a právnické osoby, mestské ─Źasti. Ni─Ź! Ak niektorý pozemok vyzerá nádejne a za─Źína sa vybavovanie, vysko─Źia problémy, ktoré definitívne ukon─Źia ─Ćalšie kroky.
Pri h─żadaní sa objaví 3 ha pozemok - bývalé Pomocné ro─żnícke hospodárstvo Haniska (PRH) - ktoré zdá sa, sp─║┼ła všetky podmienky veterinárne, hygienické, týkajúce sa ┼żivotného prostredia. Má to však 2 há─Źiky. Nehnute─żnos┼ą je totálne schátralá bez in┼żinierskych sietí a patrí Ministerstvu obrany SR.
Starostlivos┼ą o zvieratá je hradená v tom ─Źase výlu─Źne z vlastných výplat. Zvierat je stále viac a finan─Źné prostriedky u┼ż vôbec nesta─Źia pokry┼ą starostlivos┼ą o cca 15 zvierat. Je nutné h─żada┼ą podporu u ─żudí, ktorí majú zvieratá naozaj radi. Darov je však málo, nutná je pô┼żi─Źka 50 000 Sk. Bolo ┼ąa┼żké zohna┼ą ju, ale vyšlo to.Vyu┼żila sa na nákup lie─Źiv, prvé operácie a ─Ćalšie sterilizácie, ale tie┼ż na prvé letáky informujúce o danom stave a zabezpe─Źenie prvej verejnej zbierky.
Tá umo┼żnila navrátenie pô┼żi─Źky, rozšírila mo┼żnosti a UVP sa dokázalo stara┼ą asi pravidelne u┼ż asi o 25 psov.

Rok 2002

Do aktivít U.V.P pribúdajú uká┼żky a besedy na školách, canisterapie. Po─Źet zachránených zvierat v provizórnych domácich podmienkach prekro─Źil za 2 roky 400, ─Źo je však na mesto Košice ┼żalostne málo. Na─Ćalej zúfalo pokra─Źuje h─żadanie vhodnej lokality a vybavovanie oh─żadom PRH Haniska. Kvôli nemu má predsedky┼ła U.V.P stretnutie s vtedajším ministrom obrany, pánom Stankom. Na dosiahnutie pozemku však je nutné prekona┼ą zd─║havé právne kroky.
U.V.P realizuje u┼ż 2.ro─Źník Celoslovenskú výstavu "orieškov" a "nepapierakov" a tie┼ż Letný výcvikový tábor. Masovo sa rozbiehajú výcviky pre verejnos┼ą v parku Ani─Źka.

Rok 2003

U.V.P našlo 0,5 ha pozemok kat.─Ź. 182 v susedstve PRH Haniska patriaci mestu Košice. Po┼żiadalo o jeho prenájom. Za─Źína sa vybavovanie územného konania. Pokra─Źujú a rozširujú sa všetky aktivity týkajúce sa osvety, výcvikov, podujatí, canisterapií. Do starostlivosti o zvieratá pribúda i mo┼żnos┼ą spolupráce s Univerzitou veterinárneho lekárstva týkajúca sa sterilizácii zvierat. Na─Ćalej prebieha nekone─Źné vybavovanie oh─żadom PRH Haniska. Po─Źet zachránených zvierat prekro─Źil 700.

Rok 2004

PRH Haniska bolo bezodplatným prevodom prevedené z vlastníctva Ministerstva obrany SR do vlastníctva mesta Košice. Od tej chvíle za─Źína U.V.P rokova┼ą o prenájme tejto nehnute─żnosti s mestom Košice. Zárove┼ł sa vybavuje i územné konanie na pozemku kat.─Ź. 182. Tu nastávajú komplikácie súvisiace s vy┼łatím z pôdneho fondu a nesprávnymi katastrálnymi ─Źíslami z minulosti. Vybavovanie je neuverite─żne zd─║havé.

K aktivitám U.V.P pribúda i organizovanie Medzinárodných Majstrovstiev SR záchranárskych psov a Sú┼ąa┼że agility. Pribúdajú inštitúcie, kde sa realizujú canisterapie. U.V.P za─Źína vydáva┼ą ─Źasopis ┼Żivot so psom.

Po─Źet zachránených zvierat v provizórnych podmienkach prekro─Źil 1200.

Rok 2005

Dokon─Źuje sa vybavovanie stavebného povolenia pre útulok na pozemku kat.─Ź. 182. U┼ż sú tu prvé zvieratá. Stavebné náklady nás vy┼żmýkali na nulu. Máme vá┼żny problém so zabezpe─Źením starostlivosti o zvieratá. Po┼żiadavky na našu neziskovú organizáciu rastú, avšak pomoc stagnuje. Dostávame sa do zlej finan─Źnej situácie. Napriek tomu po─Źet zachránených zvierat prekro─Źil 1700 zvierat.

V júni mestské zastupite─żstvo schválilo U.V.P prenájom PRH Haniska pre potreby výstavby Strediska vzájomnej pomoci ─żudí a zvierat. Prenájom za 1 korunu na dobu 10 rokov s mo┼żnos┼ąou pred─║┼żenia. Všetky spomínané aktivity pokra─Źujú a rozširujú sa.

V sú─Źasnosti h─żadáme sponzorov so zlatým srdcom, ktorí pomô┼żu pri realizácii Strediska vzájomnej pomoci ─żudí a zvierat. Je to európsky unikát, zastrešujúci útulok s kapacitou 250 zvierat, osvetovú farmu domácich zvierat ur─Źenú pre vzdelávanie verejnosti, priestory pre animalterapiu, výcviky pre verejnos┼ą, špecializované výcviky asisten─Źných a záchranárskych psov. Umo┼ż┼łuje zapojenie problémových skupín obyvate─żov do pracovnej ─Źinnosti.
Prosíme, pomô┼żte. Zachránite tým mno┼żstvo bezbranných ┼żivotov a pomô┼żete mnohým ─żu─Ćom.

─Äakujeme.

Rok 2006

Január a február - V útulku sa vystrieda napriek zime celkom pekný po─Źet zvierat. Ka┼żdý mesiac odchádza cca 35-40 zvierat. ─îakáme, ako dopadne rozhodnutie mestského zastupite─żstva koncom februára 2006, ktoré má schváli┼ą zmenu územného plánu na parcele pre Stredisko, aby bolo mo┼żné realizova┼ą projekt v celom objeme ─Źinností. V sú─Źasnosti je permanentne umiestnených na útulku 80 - 100 zvierat.

September 06 - mesto Košice schválilo zmenu územného plánu týkajúceho sa Strediska vzájomnej pomoci ─żudí a zvierat. ─Äakujeme mestským poslancom za pochopenie situácie a kladné vyjadrenie. Za─Źína sa územné konanie...

H─żadáme pomoc zo strany in┼żinierov a architektov týkajúcu sa stavebného konania. ─Äakujeme.

 

Novinky emailom
Mßte zßujem dostßvaŁ do emailovej schrßnky novinky, informßcia Ŕlßnky z tohto portßlu?
Prihlßste sa!
Email:

TOP ponuky
HżadaŁ v ponukßch:
 

TOP Ŕlßnky
 
www.byvajme.sk® Hlavnß Strßnka | Kontakty | Registrßcia