╗ Pridaj medzi obż˙benÚ   ╗ Hlavnß Strßnka

Prihlßsenie
Meno: 
Heslo:


NovÚ firmy
 
Najviac hżadanÚ vřrazy
 

Inzercia


gpz

Drevo-hlin├şkov├ę okn├í
 
PridanÚ: 23.08.2011 VytlaŔiŁ Ŕlßnok
 
Okenn├ę kon┼ítrukcie s├║ v s├║─Źasnosti vyr├íban├ę z r├┤znych z├íkladn├Żch materi├ílov ako napr. drevo, plast, popr. hlin├şk. Ka┼żd├Ż z t├Żchto materi├ílov m├í mnoho v├Żhod ale aj nev├Żhod...
 

Drevo-hliníkové okná – najvyšší štandard okien sú─Źasnosti ako aj budúcnosti

     

Okenné konštrukcie  sú v sú─Źasnosti vyrábané z rôznych základných materiálov ako napr. drevo, plast, popr. hliník. Ka┼żdý z týchto materiálov má mnoho výhod  ale aj nevýhod. Pri premýš─żaní nad moderným architektonickým vyhotovením okien treba bra┼ą do úvahy aj kombinované okenné konštrukcie, napríklad drevo-hliníkové okná. Tie ponúkajú moderný a zárove┼ł estetický vzh─żad a, navyše, sú vhodné aj do nízkoenergetických a energeticky pasívnych domov. Z exteriérovej strany okna je pou┼żitý  hliník – tak si okno zachová ─Źisté línie, v interiéri je zase pou┼żité drevo. Hliník zabezpe─Źuje vynikajúcu odolnos┼ą vo─Źi poveternostným vplyvom, vo─Źi mechanickým poškodeniam a samozrejme minimálnu náro─Źnos┼ą na údr┼żbu a ošetrovanie extrémne namáhanej exteriérovej strany okenných rámov a drevo zase plní nosnú  funkciu okna, taktie┼ż zabezpe─Źuje tepelno-technické parametre okenných rámov a samozrejme esteticky dotvára samotný interiér. Drevo-hliníkové okná sú  jednozna─Źne predur─Źene pre zákazníkov, ktorí majú ve─żmi vysoké nároky a o─Źakávania od nových okien, chcú okná s vysokou ┼żivotnos┼ąou, ale minimálnou starostlivos┼ąou  a údr┼żbou.

Drevohliníkové okná sú momentálne špi─Źka medzi výpl┼łami stavebných otvorov. Je tu sk─║bená neprekonate─żná estetika dreva a dlhá ┼żivotnos┼ą hliníkových profilov. Okenný profil je z vonkajšej strany kompletne opláštený hliníkovou kapotá┼żou, ─Źo zabezpe─Źuje ochranu pred poveternostnými vplyvmi na dlhé desa┼ąro─Źia. Drevo-hliníkové okná sú do nízkoenergetických stavieb vhodné nielen z h─żadiska architektonického, ale aj tepelnotechnického. V─Ćaka hliníkovému oplášteniu majú tieto konštrukcie v porovnaní s drevenými oknami nieko─żkonásobne vyššiu ┼żivotnos┼ą. Predstava, ┼że drevo-hliníkové okná majú horšie tepelnotechnické vlastnosti (pre hliníkové vyhotovenie), sa však nezakladá na pravde. Pripojením hliníkovej konštrukcie na drevenú toti┼ż vznikajú vzduchové dutiny a drevená konštrukcia získava kompaktnejší tvar. Celkové tepelnotechnické vlastnosti týchto profilov sú porovnate─żné s drevenými oknami. Najvä─Źší vplyv na sú─Źinite─ż prechodu tepla má, samozrejme, drevená ─Źas┼ą okennej konštrukcie, pri─Źom hliníková vonkajšia konštrukcia má podiel na zmene sú─Źinite─ża prechodu tepla na exteriérovej strane drevenej ─Źasti okna. Z toho dôvodu je hodnota U pre túto drevenú ─Źas┼ą drevo-hliníkových okien lepšia ako pri ─Źisto drevených oknách, ─Źo v celkovom sú─Źte pôsobí priaznivo na tepelnotechnické vlastnosti. Hliníkové profily, ke─Ć┼że sa pripájajú pomocou plastových príchytiek, nevytvárajú prídavné tepelné mosty.

Konštrukcie priamo ur─Źené do EPD sú kombinovate─żné z hliníka, plastu a dreva. Takéto konštrukcie v─Ćaka uzatvoreným vzduchovým dutinám zlepšujú tepelnoizola─Źné vlastnosti okna. Pri hrúbke drevenej ─Źasti 78 mm s pou┼żitím izola─Źného trojskla s hodnotou Ug = 0,7 W/(m2 . K) sa dosahuje sú─Źinite─ż prestupu tepla  drevo-hliníkového okna Uw = 0,8 W/(m2 . K).

Drevo-hliníkový fasádny systém

Pre nízkoenergetické a energeticky pasívne domy sú z h─żadiska tepelných ziskov v zimnom období dôle┼żité ve─żké zasklené plochy. Tepelné zisky mo┼żno dosiahnu┼ą aj pomocou fasádnych systémov. Zasklené fasádne systémy sa (pre pevnos┼ą) naj─Źastejšie vyrábajú z hliníkových profilov. Hliník má vysokú tepelnú vodivos┼ą, s tým súvisí aj vä─Źšia pravdepodobnos┼ą vzniku tepelných mostov v konštrukcii, ktoré sú v EPD neprípustné. Riešením je vyu┼żitie drevo-hliníkových fasádnych systémov, kde nosnú konštrukciu tvoria drevené prvky, ktoré majú v porovnaní s hliníkovou konštrukciou priaznivejšie izola─Źné vlastnosti. ─Äalšou výhodou drevenej nosnej konštrukcie je jej minimálna d─║┼żková tepelná roz┼ąa┼żnos┼ą, preto nie je potrebná ve─żká dilatácia pri ve─żkoformátových fasádach. Samozrejme, je potrebná dilatácia na hliníkových vonkajších profiloch, ktoré na rozdiel od drevenej nosnej konštrukcie tepelne pracujú. Drevo mo┼żno spája┼ą ─Źistými spojmi v akomko─żvek rovinnom uhle, pomocou skrytých kovových spojovacích prostriedkov. Takéto riešenie spojov následne nemá rušivý vplyv pri poh─żade na interiérovú stranu fasády.

Tepelnotechnické vlastnosti takýchto konštrukcií vo ve─żkej miere závisia najmä od pou┼żitého zasklenia, preto┼że to tvorí najvä─Źšiu ─Źas┼ą fasád. Pri oknách pre nízkoenergetické budovy sa tepelnotechnické vlastnosti zasklenia pohybujú pod hodnotou Ug ≤ 0,8W/(m2 . K). Hodnota celkového sú─Źinite─ża prechodu tepla pre fasádne systémy dosahuje a┼ż Ucw = 0,64 W/(m2 . K). Táto hodnota je ur─Źená pre štandardizované rozmery rámov 1,23 × 1,48 m. Tieto rozmery sa však pri fasádnych systémoch vyskytujú obmedzene, tak┼że výsledný koeficient vä─Źších presklení je v┼żdy lepší. Takisto ako drevo-hliníkové okná, aj drevo-hliníkové fasádne systémy majú z Inštitútu energeticky pasívneho domu v nemeckom Darmstadte certifikát vhodnosti do EPD.

www.mirador.eu

Pozri tie┼ż:

Meranie a eliminácia Geopatogénnych Zón (GPZ): www.dracie-zily.sk

Levandu─ża lekárska priamo od pestovate─żky: www.byvajme.sk/levandula  

 

 

 

 

Novinky emailom
Mßte zßujem dostßvaŁ do emailovej schrßnky novinky, informßcia Ŕlßnky z tohto portßlu?
Prihlßste sa!
Email:

TOP ponuky
HżadaŁ v ponukßch:
 

TOP Ŕlßnky
 
www.byvajme.sk® Hlavnß Strßnka | Kontakty | Registrßcia