╗ Pridaj medzi obż˙benÚ   ╗ Hlavnß Strßnka

Prihlßsenie
Meno: 
Heslo:


NovÚ firmy
 
Najviac hżadanÚ vřrazy
 

Inzercia


gpz

Dok├í┼że n├ís sklo vo dver├ích ochr├íni┼ą ?
 
PridanÚ: 04.05.2012 VytlaŔiŁ Ŕlßnok
 
Mnoh├ş z n├ís maj├║ svoje vstupn├ę dvere do rodinn├ęho domu presklen├ę. Ako je to v┼íak s jeho bezpe─Źnos┼ąou a odolnos┼ąou vo─Źi vandalom, ─Źi zlodejom ? Pokro─Źil aj v tomto smere v├Żvoj ?
 

Doká┼że nás sklo vo dverách ochráni┼ą ?

Mnohí z nás majú svoje vstupné dvere do rodinného domu presklené. Je to hlavne z dôvodu potreby presvetlenia priestoru za dverami, alebo jednoducho z estetických dôvodov, kedy sklo nám dvere len skrášli. Nech je to tak, ─Źi tak, ─Źasto krát sa zaujímame len o jeho tepelnoizola─Źné vlastnosti, aby nám cez sklo unikalo ─Źím menej tepla. A tu zva┼żujeme pou┼żitie štandardného dvojskla, alebo dokonca trojskla. Ako je to však s jeho bezpe─Źnos┼ąou a odolnos┼ąou vo─Źi vandalom, ─Źi zlodejom ? Pokro─Źil aj v tomto smere vývoj ?

A tak sme spravili jednoduchý pokus. Uzamkli sme be┼żné vstupné presklené dvere a kopli do nich oby─Źajnú detskú loptu. Po pár nepresných pokusoch sme sa kone─Źne trafili do skla a lopta za rin─Źania po─żahky sklo rozbila a dostala sa cez dvere dnu. Je teda zrejmé, ┼że zlodeji nielen ┼że nepotrebujú k prekonaniu takýchto dverí ┼żiadne náradie, ale dokonca, ani kame┼ł. A nezále┼żí, ─Źi ide o dvoj, ─Źi trojsklo. Takéto be┼żné sklá pou┼żíva vo svojich dverách vä─Źšina výrobcov vstupných dverí do domov, a to drevených, plastových, aj hliníkových.

V poslednom období sme však zaregistrovali aj presklenia vo dverách ozna─Źované ako „pancierové“. O ─Źo ide ? „ Na výrobu be┼żných dvoj ─Źi trojskiel je pou┼żívané sklo hrúbky 4mm, oddelené od seba len vzduchovou, ─Źi plynovou medzerou. Certifikované pancierové sklá majú hrúbku a┼ż 20mm. A nielen to, pancierové sklo nie je po celej svojej hrúbke tvorené len sklom, ale skladané z viacerých pevných materiálov, ktoré sú vzájomne zlisované. Tým je vytvorená ve─żmi pevná sklená plocha odolná vo─Źi rozlomeniu a rozbitiu. Takto prešla náro─Źnými skúškami v certifikovanej skúšobni statickým za┼ąa┼żením, ale potvrdila aj odolnos┼ą vo─Źi dynamickému nárazu v 2. a┼ż 4. bezpe─Źnostnej triede, ─Źo je „ve─żmi vysoká ochrana“ – vysvetlil nám Ing. Jozef Adame zo spolo─Źnosti ADLO – bezpe─Źnostné dvere.

─îo to znamená v praxi, sme si opä┼ą vyskúšali. Nechali sme si namontova┼ą bezpe─Źnostné termo dvere s pancierovým presklením. Prvé, ─Źo nás prekvapilo, bolo, ┼że na skle zvonku nebolo vidie┼ą ┼żiadne rozdiely oproti be┼żnému sklu, bolo rovnako prieh─żadné, a pritom išlo o termo trojsklo, vhodné do nízkoenergetických domov. Skúšku sme za─Źali na porovnanie rovnakým spôsobom ako v prvom prípade, teda kopaním lopty do skla vo dverách. Lopta sa odrá┼żala aj po najsilnejších nárazoch ako od pevnej steny. Pou┼żili sme teda kladivo be┼żnej ve─żkosti a udreli priamo do presklenia. Na obrovské prekvapenie sa nám kladivo odrazilo spä┼ą a v skle zostala len drobná prasklina. Údery sme teda postupne zosil┼łovali a skúšali rôzne spôsoby úderov. Sklo len jemne praskalo a s pru┼żnos┼ąou nám kladivo odrá┼żalo spä┼ą. Po výmene kladiva za podstatne vä─Źšie sme útoky ešte zosilnili a s kladivom udierali plnou silou. Sklo praskalo, vypadali z neho drobné úlomky, no na─Ćalej zostávalo celistvé a neprekonané. 
Bolo však zrejmé, ┼że takéto prehnané a dlhotrvajúce útoky na presklenie vo dverách sú v praxi nereálne.

Pancierové sklo vo vstupných dverách má však svoje opodstatnenie len v kvalitných bezpe─Źnostných termo dverách, preto┼że jeho uchytenie do dverného krídla musí by┼ą priamo do oce─żovej konštrukcie a vy┼żaduje špeciálne kotvenia. Potom však výsledná odolnos┼ą vo─Źi násilnému prekonaniu je rovnaká, akoby išlo o plné bezpe─Źnostné dvere, certifikované v bezpe─Źnostnej triede 2, 3, alebo dokonca 4. V spojení s trojnásobnou termo úpravou dverí a trojsklom dosahuje dokonca najlepšie tepelnoizola─Źné vlastnosti.“ – dop─║┼ła Ing. Jozef Adame zo spolo─Źnosti ADLO – bezpe─Źnostné dvere.

Práve v─Ćaka spojeniu vysokej bezpe─Źnosti proti vlámaniu, pancierovému preskleniu a vynikajúcej tepelnej odolnosti, boli takéto ADLO dvere ocenené najprestí┼żnejšou známkou kvality slovenského výrobku, a to zlatou medailou Slovak Gold, ako „Najkvalitnejšie vchodové dvere do rodinného domu„

 


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
     SLOVENSKÝ  PROJEKT MERANÍ GEOPATOGÉNNYCH ZÓN a GEOANOMÁLIÍ


Geologicka-mapa-SR-FB

          Projekt meraní Geopatogénnych Zón (Geoanomálií) prebieha za ú─Źelom štatistického vyhodnocovania podielu negatívnych zón v obydliach na celom Slovensku. Postupne bude vytvorená mapa s vyhodnotením lokalít viac, alebo menej vhodných na bývanie z h─żadiska štatistického výskytu geoanomálií a geopatogénnych zón.  agentúra INGFOUR s.r.o. realizuje výjazdové merania Geopatogénnych Zón (Geoanomálií) pod vybranými obydliami na celom Slovensku.  Za ú─Źelom vyhodnotenia štatistického a geologického rozlo┼żenia geoanomálií pod obývanými oblas┼ąami. Zárove┼ł sa sleduje aj vplyv ur─Źitých architektonických prvkov obydlí, ktoré samy o sebe vedia ur─Źitým spôsobom eliminova┼ą  geoanomálie a GPZ.
           Zameraním geopatogénnych zón vo Vašom obydlí  zistíte aké opatrenia urobi┼ą, aby ste sa doma cítili naozaj dobre. Napríklad jednoduchou zmenou umiestnenia miest kde spíte alebo sa najdlhšie zdr┼żujete mimo geopatogénnych zón . Viac informácií: TU

 

Pozri tie┼ż:

Levandu─ża lekárska priamo od pestovate─żky: www.byvajme.sk/levandula 


 

 

Novinky emailom
Mßte zßujem dostßvaŁ do emailovej schrßnky novinky, informßcia Ŕlßnky z tohto portßlu?
Prihlßste sa!
Email:

TOP ponuky
HżadaŁ v ponukßch:
 

TOP Ŕlßnky
 
www.byvajme.sk® Hlavnß Strßnka | Kontakty | Registrßcia